Архитектура на Банско

Еднакво атрактивен и през четирите сезона на година, градът предлага разнообразни условия за почивка, отдих и спорт. Тук е съхранено равновесието между екология, флора, фауна и национален колорит. Популярността на Банско във и извън страната се дължи на прекрасните условия за ски туризъм в съчетание със самобитен фолклор и старобългарска архитектура.

Архитектура на Банско

Градът е културен център с национално значение. Старата част на Банско, където се намира и къща Дедо Пене, е пропит от атмосферата на традиционното в българското Възраждане - калдъръмени улички с типичните къщи с дървен чардак, закътани зад тежки порти. Много постройки са запазени от XVIII и XIX в. с автентчната си украса.

Основано е през IX-X в. от н.е. в местност, където са съществували древни тракийски селища. През XVIII в. Банско е все още село, но е в икономически и духовен подем – има силна занаятчийска школа и развита търговска дейност, достигаща извън пределите на страната. Оформила се класа от заможни търговци и занаятчии.

Един от символите на Банско – църквата „Св. Троица” заедно с часовниковата кула и уникалния звън на камбаните – се издига в центъра на града. Строежът и е започнат около 1810 г. с дарения на банскалии. Петнайсет години по-късно е издигната и 30 метровата кула с часовник, който и до днес работи безупречно. Църквата е запазена през вековете благодарение на жителите на града, въпреки препятствията по време на османското владичество. Днес тя действаща църква със собствен хор, извършваща редовни и празнични литургии.

Варина Къща е съобразена изцяло както със съвременните изисквания за надеждно стройтелство, така и с типичната архитектура за района.